Σήμερα στις 19:00 το απόγευμα, ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου ο Δήμος Χαϊδαρίου θα φωτίσει και φέτος τη μεγαλύτερη φυσική καρδιά της Ευρώπης.
Σύμφωνα με τον αστικό μύθο, η πέτρινη καρδιά, στο παλιό νταμάρι της πόλης, λαξεύτηκε από ένα φαντάρο που υπηρετούσε στο Χαϊδάρι. Ηταν ο Αλέξανδρος ο οποίος λάξευσε τον βράχο και δημιούργησε μία πελώρια καρδιά, για τον μεγάλο του έρωτα, η οποία είναι ορατή σχεδόν απ' όλη την Αττική.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-02/IMG-20220214-WA0000.jpg?itok=00R9sAxS)
«Θέλουμε να στείλουμε σε όλη την Αττική ένα μήνυμα αγάπης και αλληλεγγύης, ένα μήνυμα ότι η ζωή πάντα θα προχωρά μπροστά και πάντα θα κερδίζει» τονίζει ο Δήμαρχος Χαϊδαρίου, Βαγγέλης Ντηνιακός.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-02/KARDIA.jpg?itok=UVtIp8wQ)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο