Φωτιά ξέσπασε το βράδυ του Σαββάτου στον Δήμο Φυλής.
Φωτιά σε χωματερή στον δήμο Φυλής
Συγκεκριμένα, η φωτιά εκδηλώθηκε σε χωματερή λίγο νωρίτερα το απόγευμα. Στο σημείο επιχειρούν για την κατάσβεση 12 πυροσβέστες με 4 οχήματα και σύμφωνα με την Πυροσβεστική δεν εμπνέει ανησυχία, ωστόσο η Υπηρεσία παραμένει σε επιφυλακή.
Μήνυμα από το «112» στους κατοίκους της περιοχής
Στο μεταξύ, λόγω της φωτιάς, η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας έστειλε μήνυμα προς τους κατοίκους της περιοχής μέσω του «112». Η Πολιτική Προστασία ζήτησε από τους πολίτες να κλείσουν τα παράθυρα και τις πόρτες και να αποφύγουν τις μετακινήσεις, εξαιτίας των επικίνδυνων καπνών από την πυρκαγιά στον ΧΥΤΑ.
![Μήνυμα του 112 στους κατοίκους της περιοχής.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/minima-fili-fotia_0.jpg?itok=PrbwJ6BD)
Συγκεκριμένα, το μήνυμα ανέφερε: «Κλείστε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες. Αποφύγετε τις μετακινήσεις. Πυρκαγιά σε ΧΥΤΑ στην περιοχή σας, επικίνδυνοι καπνοί. Η εισπνοή καπνού μπορεί να είναι επικίνδυνη».