Αυτή την ώρα τελείται η εξόδιος ακολουθία για τον Μητροπολίτη Λαγκαδά στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίας Παρασκευής Λαγκαδά, τηρουμένων όλων των προβλεπόμενων υγειονομικών μέτρων για την προστασία από τον κορωνοϊό.
Ο Μητροπολίτης Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης , Ιωάννη είχε νοσήσει από κορωνοϊό και νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου όπου και άφησε την τελευταία του πνοή. Στην τελετή χοροστατεί ο Μητροπολίτης Σερρών Θεολόγος,
![εκκλησια](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/kideia_0.jpg?itok=kGYlw6z4)
Σύμφωνα με τα έκτακτα μέτρα για τον κορωνοϊό στην τελετή βρίσκονται λίγοι ιεράρχες ενώ δεν παραβρίσκονται πιστοί.
Λόγω της ιδιαιτερότητας της κατάστασης η μεταφορά του φέρετρου του Μητροπολίτη έγινε με μεγάλη προσοχή για την προστασία όλων από ανθρώπους οι οποίοι φορούσαν ειδικές στολές για το κορωνοϊό.
![φερετρο](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/feretro_1.jpg?itok=XqZIPMRz)
Σε πένθος η πόλη οι σημαίες στην περιοχή είναι μεσίστιες ενώ δεν λειτουργούν οι δημόσιες υπηρεσίες.
![στολες](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/stoles_1.jpg?itok=wLE0Xxe5)