Το τελευταίο «αντίο» στον Ερρίκο Ανδρέου, που έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα του Σαββάτου σε ηλικία 84 ετών, είπαν το μεσημέρι συγγενείς, φίλοι και συνάδελφοι στο Κοιμητήριο Παλαιού Φαλήρου.
Ο σκηνοθέτης και σύζυγος της Νόρας Βαλσάμη πέθανε έπειτα από σοβαρά προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε από τον Αύγουστο.
Η Νόρα Βαλσάμη ήταν απούσα από την κηδεία του αγαπημένου της συζύγου, ενώ βαθιά θλιμμένος ήταν ο γιος τους, Έρικ.
«Πατέρα μου, θα σε έχω για πάντα στην καρδιά μου, όσο θα υπάρχω. Σε ευχαριστώ για όλα, καλό παράδεισο», είχε γράψει στο Instagram ο γιος του Ερρίκου Ανδρέου και της Νόρας Βαλσάμη.
Το «παρών» στην τελετή έδωσαν, μεταξύ άλλων, η Άννα Φόνσου, ο Κώστας Πρέκας, η Μαίρη Βιντιάδου, ο Θάνος Καληώρας, η Νταίζη Λεμπέση, ο Τάκης Χρυσικάκος, ο Γιώργος Χατζηνάσιος, ο Αλμπέρτο Εσκενάζη και άλλοι.
Εικόνες από την κηδεία του Ερρίκου Ανδρέου:
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/KIDEIA1.jpg?itok=AB5ZN0Nn)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/KIDEIA2.jpg?itok=07Kj6756)
![Μαίρη Βιντιάδου-Κώστας Πρέκας](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/KIDEIA3.jpg?itok=3sSUeJEI)
![Άννα Φόνσου](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/KIDEIA4.jpg?itok=K6FMFzVP)
![Έρικ Ανδρέου](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia5_0.jpg?itok=AGt8ENBr)
![Θάνος Καληώρας-Νταίζη Λεμπέση](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia6_0.jpg?itok=b_SbgFK2)
![Έρικ Ανδρέου](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia7_0.jpg?itok=oRW2lA6v)
![Γιώργος Χατζηνάσιος](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia8_1.jpg?itok=FsDdTKJU)
![Γιώργος Χατζηνάσιος-Θάνος Καληώρας](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia9_1.jpg?itok=CQ6xpiLp)
![Τάκης Χρυσικάκος](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia10_1.jpg?itok=xHgtkwRH)
![Θάνος Καληώρας-Βέρα Κρούσκα](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia11_1.jpg?itok=IcxQodmv)
![Αλμπέρτο Εσκενάζη](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia12_0.jpg?itok=r8phbwBK)
![Λόλα Νταϊφά](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia13.jpg?itok=WGMVhlsU)
![Μαίρη Βιδάλη-Γιώργος Δανέσης](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia14.jpg?itok=q9Sni0Zd)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia15.jpg?itok=OI28aMmS)
![Νταίζη Λεμπέση-Έρικ Ανδρέου](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia16.jpg?itok=1pVNz_Lv)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/errikos-andreou1.jpg?itok=UCPGjwef)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/errrikos2.jpg?itok=8Cg5GyBs)
![Λόλα Νταϊφά-Άννα Φόνσου](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-01/kideia18_0.jpg?itok=Tvv9QrPy)
Φωτογραφίες: NDP, Eurokinissi