Ο στόλος της Ελληνικής Αστυνομίας, και συγκεκριμένα η ομάδα δίκυκλης αστυνόμευσης «ΔΡΑΣΗ», ενισχύθηκε με 100 νέες μοτοσυκλέτες Honda GTR150 Supra.
Η ομάδα «ΔΡΑΣΗ» αποτελεί την δίκυκλη ΟΠΚΕ (Ομάδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος). Αντικατέστησε την ομάδα «Δέλτα» και παρουσιάστηκε πριν από περίπου έναν χρόνο στο Ζάππειο. Η συγκεκριμένη ομάδα της ΕΛΑΣ λαμβάνει μέρος σε βαριές επιχειρήσεις κατά της εγκληματικότητας.
Εικόνες από της νέες μοτοσυκλέτες της ομάδας «ΔΡΑΣΗ»:
Πρόκειται για ειδικές ομάδες, που σκοπός τους είναι η στοχευμένη παρέμβαση σε περιοχές που παρουσιάζεται αυξημένη εγκληματικότητα, όπως κλοπές, ληστείες, εκβιάσεις, εμπορία ναρκωτικών. Η δημιουργία της ομάδας αποσκοπεί στην αποτελεσματική αντιμετώπιση της παραβατικότητας, τη δημιουργία ασφαλούς περιβάλλοντος, καθώς και την παγίωση του αισθήματος ασφαλείας στους πολίτες.
![100 Honda GTR150 για την Ελληνική Αστυνομία](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mixanaki-drasi.jpg?itok=LwiTAnnr)
Το Supra GTR150 είναι το καταλληλότερο εργαλείο που θα μπορούσε να έχει για αυτόν τον σκοπό η Ελληνική Αστυνομία καθώς είναι το ισχυρότερο «παπί» που έχει κατασκευαστεί ποτέ από την Honda. Διαθέτοντας «καρδιά» μοτοσυκλέτας, έχει εκπληκτική ευελιξία στην κίνηση της πόλης και εξαιρετική ευστάθεια στις υψηλές ταχύτητες.
![Ενισχύθηκε με 100 Honda GTR150 Supra η ΔΡΑΣΗ](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/elliniki-astynomia-drasi.jpg?itok=2bnuQ4yh)