Πεπεισμένοι για την αναγκαιότητα χρήσης της μάσκας για τον περιορισμό της διασποράς του νέου κορωνοϊού είναι η συντριπτική πλειοψηφία των ερωτηθέντων σε δημοσκόπηση της PULSE για λογαριασμό του ΣΚΑΪ.
Ειδικότερα, το 74% των ερωτηθέντων συνολικά δηλώνει ότι έχει πεισθεί για την αναγκαιότητα της μάσκας, με το 56% να απαντά «σίγουρα ναι» και το 18% «μάλλον ναι». 19% του δείγματος συνολικά απαντά ότι δεν έχει πεισθεί για τη μάσκα, με το 9% να δηλώνει «μάλλον όχι» και 10% να απαντά «σίγουρα όχι». «Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ» δηλώνει το 7%.
Στην πανελλαδική δημοσκόπηση, που παρουσιάστηκε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του σταθμού με τη Σία Κοσιώνη, αποτυπώνεται και η διαφορετική ηλικιακή αντιμετώπιση στο θέμα «μάσκα», αφού το ποσοστό των νέων έως 29 ετών που τάσσονται υπέρ της μάσκας είναι εμφανώς μικρότερο από εκείνο των μεγαλύτερων σε ηλικία.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mask_sep_20.jpg?itok=MjkMelRp)
Όσο μεγαλύτεροι τόσο πιο πεπεισμένοι για την ανάγκη μάσκας
Για την αναγκαιότητα χρήσης μάσκας δηλώνει ότι έχει «μάλλον ή σίγουρα» πεισθεί το 61% των ερωτώμενων της ηλικιακής ομάδας 17-29 χρόνων, το 22% απαντά «μάλλον ή σίγουρα όχι», ενώ το 17% του δείγματος δηλώνει «δεν γνωρίζω/δεν απαντώ». Στην ηλικιακή ομάδα 30-44 ετών δηλώνει ότι έχει «μάλλον ή σίγουρα» πεισθεί το 68% των ερωτώμενων, το 29% απαντά «μάλλον ή σίγουρα όχι», ενώ το 3% δηλώνει «δεν γνωρίζω/δεν απαντώ». Στην ηλικιακή ομάδα 45-59 χρόνων δηλώνει ότι έχει «μάλλον ή σίγουρα» πεισθεί το 75% των ερωτηθέντων, το 19% απαντά «μάλλον ή σίγουρα όχι», ενώ το 6% δηλώνει «δεν γνωρίζω/δεν απαντώ». Στην ηλικιακή ομάδα 60 και άνω δηλώνει ότι έχει «μάλλον ή σίγουρα» πεισθεί το 85% των ερωτηθέντων, το 10% απαντά «μάλλον ή σίγουρα όχι» ενώ το 5% δηλώνει «δεν γνωρίζω/δεν απαντώ».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/peist_sept_20.jpg?itok=vIuBX4z8)
Στην ερώτηση πόσο τους ανησυχεί η επιδημία του νέου κορωνοϊού στη χώρα μας, το 66% των ερωτηθέντων συνολικά απαντά «πολύ ή αρκετά», με το 40% να απαντά «πολύ» (έναντι 34% στην προηγούμενη δημοσκόπηση του Ιουλίου) και το 26% «αρκετά» (έναντι 30%). 17% των ερωτηθέντων απαντά «μέτρια» (18%), ενώ 11% συνολικά απαντά από «λίγο έως ελάχιστα/καθόλου», με το 4% να δηλώνει «λίγο» (έναντι 6%) και το 7% «ελάχιστα έως καθόλου» (5%). 6% δηλώνει «δεν ξέρω/δεν απαντώ» (από 7%).
Στην Αττική ανησυχούν ακόμα περισσότερο για τον ιό
Στην περιφέρεια Αττικής, το 77% του δείγματος ανησυχεί «αρκετά έως πολύ» για τον κορωνοϊό, «μέτρια» ανησυχεί το 13%, το 7% «λίγο, ελάχιστα έως καθόλου», ενώ το 3% δηλώνει «δεν ξέρω/δεν απαντώ».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/per_sep_20.jpg?itok=3bhggeTz)
Στην υπόλοιπη Ελλάδα το 60% των ερωτώμενων ανησυχεί αρκετά έως πολύ για τον κορωνοϊό, μέτρια ανησυχεί το 20%, το 13% λίγο, ελάχιστα έως καθόλου, ενώ το 7% δηλώνει δεν ξέρω/δεν απαντώ.