Κυπαρίσσια, που θα φυτευθούν στις γειτονιές των θανόντων στην περσινή, θανατηφόρα φωτιά στο Μάτι και το Ν. Βουτζά, θα θυμίζουν τα ερχόμενα χρόνια τι συνέβη πέρσι, τέτοια ημέρα εκεί.
Σήμερα το απόγευμα, ένα χρόνο μετά την τραγική καταστροφή, το τρισάγιο στο Ν. Βουτζά και η επιμνημόσυνη Δέηση στο Μάτι, η παιάνιση του εθνικού ύμνου από μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού και το προσκλητήριο απολεσθέντων, σκιαγράφησαν το πόνο που παραμένει βαθύς, κυρίαρχος και ατελέσφορος.
![Φωτογραφία: Intimenews/ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia15_iefimerida.jpg?itok=Myp-yiKh)
«Οι άνθρωποι πήγαν τσάμπα»
"Οι άνθρωποι πήγαν τζάμπα" ήταν η φράση που ακουγόταν συχνά-ανάμεσα στις ιστορήσεις τραγικών, επιμέρους γεγονότων- από συμμετέχοντες στην τελετή, αυτόπτες μάρτυρες της περσινής καταστροφής.
![Ανατριχιαστική σιωπηλή πορεία από τους κατοίκους για το Μάτι -Φωτογραφία: Nick Paleologos / SOOC](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia_iefimerida.jpg?itok=GczJfiTi)
"Η Χρυσοστόμου Σμύρνης που κατεβαίνουμε τώρα ήταν ο δρόμος όπου πέρσι εγκλωβίσθηκαν οι άνθρωποι και απανθρακώθηκαν με τα αυτοκίνητα" θυμόταν μια κυρία, στην πορεία από το "πέταλο" της οδού Ισμήνης στο Ν. Βουτζά, όπου έγινε το τρισάγιο, μέχρι τον Ναυτικό Όμιλο Ματιού, όπου τελέσθηκε η Επιμνημόσυνη Δέηση.
![Φωτογραφία: Intimenews/ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia16_iefimerida.jpg?itok=J3wbCAxW)
Κάτοικοι κατά Ψινάκη: «Δεν υπήρχε δήμαρχος»
"Δεν εμφανίσθηκε κανένας όταν έπρεπε" είναι πεπεισμένοι οι κάτοικοι - μάρτυρες της περσινής καταστροφής. Συγχρόνως, από όλους ακούγεται ότι μια από τις βασικές αιτίες για την τραγωδία ήταν ότι "δεν υπήρχε δήμαρχος".
![Αφόρητος ο πόνος για τους συγγενείς των θυμάτων.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia14_iefimerida.jpg?itok=GmMBR1IA)
Η αναφορά είναι σαφής στο απερχόμενο δήμαρχο Μαραθώνα Ηλία Ψινάκη, για τον οποίον οι κάτοικοι φαίνεται να έχουν ιδιαιτέρως αρνητική γνώμη.
![Ακόμη δεν μπορεί να πιστέψει κανείς το μέγεθος της τραγωδίας.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia12_iefimerida.jpg?itok=e0c4yKkv)
Την ίδια στιγμή, ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Μαραθώνα Στέργιος Τσίρκας -που παραβρέθηκε στην τελετή μαζί με τον επανεκλεγέντα δήμαρχο Ραφήνας-Πικερμίου Ευάγγελο Μπουρνούς- γνωρίζει, όπως δήλωσε, ότι η οργάνωση της Πολιτικής Προστασίας είναι ένα από τα μεγάλα στοιχήματα της δημαρχίας του.
![Φωτογραφία: Nick Paleologos / SOOC](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia76_iefimerida.jpg?itok=C2pks64j)
«Δεν μας βοήθησε κανείς, μόνοι μας τα καταφέραμε»
"Δεν μας ειδοποίησε κανείς", "Δεν μας βοήθησε κανείς", "Μόνοι μας τα καταφέραμε" δήλωσε κατά την ομιλία του, στην Επιμνημόσυνη Δέηση, ο ΓΓ του Ναυτικού Ομίλου Ματιού Γιάννης Οικονομίδης.
![Δάκρυα στα μάτια για τα θύματα στο Μάτι.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia11_iefimerida.jpg?itok=TwfZcLH1)
Αναφερόμενος σε ό,τι συνέβη πέρσι, μίλησε -ως εκπρόσωπος των κατοίκων- για "Πολιτεία απούσα και μετά αλαζονική". Ζήτησε "να φροντίσει η Πολιτεία να μην ξανασυμβεί αυτό", προσθέτοντας: "Περιμένουμε από την Πολιτεία τη συνέχιση του διαλόγου (σ.σ. με τις συλλογικότητες των κατοίκων)".
![Σκυμμένα κεφάλια και υγρά μάτια στη σιωπηλή πορεία στο Μάτι.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia13_iefimerida.jpg?itok=QmElZt-M)
««Κύριε πρωθυπουργέ, κάντε γρήγορα τα λόγια σας πράξη!»
Αναφερόμενος στις χθεσινές δηλώσεις του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη, που παραβρέθηκε στο μνημόσυνο για τα θύματα της τραγωδίας, πρόσθεσε: "Κύριες πρωθυπουργέ! Κάντε γρήγορα τα λόγια σας πράξη".
![Με βουβό πόνο οι συγγενείς πέρασαν από τα σημεία της εθνικής τραγωδίας.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia0_iefimerida.jpg?itok=w59MYFc4)
Συγχρόνως, ευχαρίστησε τους εκατοντάδες ανώνυμους κυρίως πυροσβέστες, αλλά και υπαλλήλους δήμων, εθελοντές, υλοτόμους και άλλους, που βοήθησαν στη διαχείριση της καταστροφής. Όπως είπε και σε αποστροφή του λόγου του, αναφερόμενος στους συντοπίτες του και όσους έσπευσαν να βοηθήσουν: "Μαζί, αλληλέγγυοι, νικήσαμε το φόβο και το θάνατο".
![Φωτογραφία: Nick Paleologos / SOOC](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia8_iefimerida.jpg?itok=Cbld124A)
Η τελετή ολοκληρώθηκε με το προσκλητήριο απολεσθέντων ενώπιον των συγγενών θυμάτων και των επιζώντων εγκαυματιών.
![Αγκαλιασμένοι οι συγγενείς περπατούν ξανά στα καμμένα.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia5_iefimerida.jpg?itok=p0_4nf6H)
Πρώτο στον κατάλογο το βρέφος των τριών μηνών. Κι όταν ολοκληρώθηκε το προσκλητήριο, στα χείλη των παρευρισκομένων περιπλανιόταν η φράση "Ξεκληρίστηκαν οικογένειες". Και πραγματικά: Επανειλημμένως, τρία-τέσσερα ονόματα ακούγονταν με το ίδιο επίθετο.
![Εκατοντάδες κάτοικοι έκαναν σιωπηλή πορεία μνήμης, περνώντας από τις περιοχές που εγκλωβίστηκαν άνθρωποι και κάηκαν αβοήθητοι.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia6_iefimerida.jpg?itok=_EK2IpN9)
Το μοιραίο οικόπεδο και η παραλία, τα σημεία όπου μαζεύτηκαν δεκάδες άνθρωποι για να καταφέρουν να σωθούν από τις φλόγες και που τελικά πέθαναν αγκαλιασμένοι ήταν μια από τις «στάσεις» αυτής της ανατριχιαστικής πορείας.
![Μια πορεία στη μνήμη όσων χάθηκαν τόσο άδικα την 23η Ιουλίου 2018.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia3_iefimerida.jpg?itok=CtJ9HuWe)
Ορισμένοι κρατούσαν φαναράκια και κεριά στα χέρια, στη μνήμη των 102 θυμάτων της εθνικής τραγωδίας.
![Ο πόνος περισσεύει, αλλά η αισιοδοξία για τους ανθρώπους που γλίτωσαν τη ζωή τους είναι παρούσα.](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mati-poreia2_iefimerida.jpg?itok=MTr6jSai)