Με λαμπρότητα και σύμφωνα με το αγιορείτικο βυζαντινό τυπικό γιορτάστηκε η Ανάσταση του Χριστού στην Ιερά Μονή Βατοπαιδίου, παρουσία του Διοικητή του Αγίου Όρους κ. Κωνσταντίνου Δήμτσα.
Στην Ακολουθία της Ανάστασης η οποία ξεκίνησε στις 9 το βράδυ του
Μεγάλου Σαββάτου και ολοκληρώθηκε το χάραμα της Κυριακής, προεξήρχε ο Καθηγούμενος της Μονής, Αρχιμανδρίτης Γέρων Eφραίμ, η Αδελφότητα και εκατοντάδες προσκυνητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
![Ανάσταση σε κλίμα κατάνυξης στο Αγιο Ορος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/_OT_8122_iefimerida.jpg?itok=R4igsBvj)
Στην διάρκεια της πασχαλινής τράπεζας ο κ. Δήμτσας μετέφερε τις ευχές της ελληνικής κυβέρνησης προς τις Αρχές του Αγίου Όρους, την Ιερά Κοινότητα, τις Ι. Μονές και τις Αδελφότητες, υπογραμμίζοντας το σεβασμό διά του οποίου η Ελληνική Πολιτεία και ειδικότερα η Κυβέρνηση και το Υπουργείο Εξωτερικών περιβάλλουν το Άγιο Όρος, ως Τόπο διαφύλαξης των ιερών παραδόσεων μας και ως πηγή πνευματικής αναγέννησης σε καιρούς πνευματικής σύγχυσης και πενίας.
![Ανάσταση σε κλίμα κατάνυξης στο Αγιο Ορος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/_OT_8152_iefimerida.jpg?itok=-R7P5W2R)
Ο Διοικητής του Αγίου Όρους υπογράμμισε επίσης την μεγάλη θρησκευτική σημασία που φέρει ο Ιερός Άθως για τον ευσεβή ελληνικό λαό, ο οποίος κατακλύζει τις Ιερές Μονές, τις Σκήτες και τα Ιερά Κελλιά, ώστε να γευθεί εκ του σύνεγγυς την αθωνική παράδοση και τους πνευματικούς καρπούς του Αθωνικού Μοναχισμού.
![Ανάσταση σε κλίμα κατάνυξης στο Αγιο Ορος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/_OT_8245_iefimerida.jpg?itok=-paNyqah)
«Σήμερα γιορτάζουμε ένα Πάσχα ουσιαστικής χαράς, ένα Πάσχα ανανεωμένης ελπίδας».
![Ανάσταση σε κλίμα κατάνυξης στο Αγιο Ορος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/_OT_8299_iefimerida.jpg?itok=Qpv-ZhX6)
«Η Ανάσταση ανανεώνει και θεμελιώνει οριστικά την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο, για ένα μέλλον άξιο του ανθρώπου ως τέκνου του Θεού. Οι δυσκολίες του βίου, η κοινωνική αδικία, οι οικονομικές δοκιμασίες, τα δεινά και οι δυστυχίες χάνουν τον απειλητικό τους όγκο, όταν λούζονται με το φως της Αναστάσεως», τόνισε ο κ. Δήμτσας.
![Ανάσταση στο Αγιο Ορος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/_OT_8329_iefimerida.jpg?itok=EKGVUAxl)