To παιχνίδι ενός παιδιού σε παιδική χαρά της Αμφιλοχίας έφερε κλάματα όταν χτύπησε πολύ σοβαρά το αυτί του, που σχεδόν αποκολλήθηκε.
Η παιδική χαρά στην Αμφιλοχία δεν είχε λειτουργήσει
Το παιδί έπαιζε σε παιδική χαρά ή οποία παρότι δεν είχε ακόμα λειτουργήσει, κάποιος φέρεται να είχε αφαιρέσει την ταμπέλα και η πόρτα της ήταν ανοιχτή. Οπως μεταφέρει το MEGA το παιδί τραυματίστηκε από ελαττωματικό παιχνίδι κόβοντας το δεξί του αυτί.
Η 9χρονη διακομίστηκε στο Κέντρο Υγείας Αμφιλοχίας και στη συνέχεια στο νοσοκομείο Χατζηκώστα των Ιωαννίνων, που εφημέρευε, και χρειάστηκαν 20 ράμματα για την επανασύνδεση του αυτιού του κοριτσιού.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/paidi-afti-xtypimeno.jpg?itok=hdIJlZca)
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ η παιδική χαρά στην Αμφιλοχία κατασκευάστηκε το περασμένο καλοκαίρι, ωστόσο δεν λειτούργησε ποτέ γιατί δεν διέθετε ράμπα εισόδου για άτομα με αναπηρία. Η μητέρα του παιδιού κατήγγειλε πως δεν υπήρχε κάποια σήμανση απαγόρευσης εισόδου, ενώ οι πόρτες ήταν ανοιχτές.
Ανέφερε δε, ότι μετά από καταγγελίες δικές τους ο Δήμος τοποθέτησε πινακίδα. Ο δήμαρχος τόνισε πριν από το ατύχημα υπήρχαν προειδοποιητικές σημάνσεις απαγόρευσης εισόδου ενώ εικάζει πως κάποιος τα αφαίρεσε και δεν έγινε αντιληπτό από τις δημοτικές αρχές.
Δείτε το ρεπορτάζ του MEGA