Στο περιστύλιο του Ζαππείου επέλεξε ο Σύλλογος Φίλων Παιδιών Με Καρκίνο ΕΛΠΙΔΑ για την πρώτη από τις εκδηλώσεις του με αφορμή τον εορτασμό των 30 ετών από την ίδρυσή του. Πολιτικοί, επιστήμονες ,καλλιτέχνες και επιχειρηματίες έδωσαν το παρόν εκφράζοντας τη στήριξή τους στο έργο του Συλλόγου .
«Η ζωή ενός και μόνο παιδιού αξίζει για να αγωνίζεσαι. Η φράση αυτή θα είναι πάντοτε πυξίδα μας» είπε συγκινημένη στην ομιλία της, η πρόεδρος του Συλλόγου Μαριάννα Βαρδινογιάννη. Στο κενό του επίσημου κράτους που καλύπτεται από τον Σύλλογο αναφέρθηκε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος «Η πολιτεία δυστυχώς παρουσιάζει μεγάλα κενά και ο Σύλλογος ΕΛΠΙΔΑ καλύπτει ένα μεγάλο κενό της κρατικής αποστολής. Η ΕΛΠΙΔΑ στηρίζει το παιδί εκεί που δεν υπάρχει το κράτος ή που η παρουσία του είναι ελλειμματική» είπε ο κ. Παυλόπουλος.
![Η Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Προκόπη Παυλόπουλό](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/marianna-bardinogianni-paulopoulos_iefimerida.jpg?itok=ZTBpP97f)
Χαιρετισμό απηύθυναν επίσης –μεταξύ άλλων- η σύζυγος του Κύπριου προέδρου Άντρυ Αναστασιάδη, ο υπουργός επικρατείας Αλέκος Φλαμπουράρης, ο πρωτοσύγκελλος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών Συμεών που διάβασε μήνυμα του κ. Ιερώνυμου, ο πρόεδρος της ΝΔ Κυριάκος Μητσοτάκης με βιντεοσκοπημένο μήνυμα και η πρόεδρος του ΚΙΝΑΛ Φώφη Γεννηματά. Ανάμεσα στους καλεσμένους ήταν η Μαρέβα Μητσοτάκη, η Νατάσσα Καραμανλή, ο Δημήτρης Αβραμόπουλος, πλήθος καλλιτεχνών, επιστημόνων και επιχειρηματιών.
![Λευκά μπαλόνια στα χέρια παιδιών](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mpalonia-elpida_iefimerida.jpg?itok=XPyB2TX7)
Θεραπεύονται 3 στα 4 παιδιά
Όπως ανέφερε η κ. Βαρδινογιάννη 3 στα 4 παιδιά που αναλαμβάνει ο Σύλλογος θεραπεύονται και ο στόχος είναι να θεραπεύονται στο σύνολό τους. «Ονειρεύομαι να μην υπάρχει κανένα άρρωστο παιδί και να έρθει μια ημέρα που το νοσοκομείο θα μετατραπεί σε απέραντη παιδική χαρά» είπε η Πρόεδρος του Συλλόγου ΕΛΠΙΔΑ και πρέσβης καλής θελήσεως της UNESCO. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης βραβεύτηκε ο διεθνούς φήμης Γάλλος ογκολόγος David Khayat ο οποίος μίλησε για όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα σχετικά με τον καρκίνο. Η βραδιά έκλεισε μουσικά με τις μελωδίες του Σάκη Ρουβά και του Μιχάλη Χατζηγιάννη, ενώ τελευταία στη σκηνή ανέβηκαν παιδιά του Συλλόγου που έχουν αποθεραπευτεί και άφησαν λευκά μπαλόνια στον ουρανό.
Φωτογραφίες από την εκδήλωση του Σύλλογου Φίλων Παιδιών Με Καρκίνο ΕΛΠΙΔΑ
Στην μεγάλη εκδήλωση για την Ελπίδα, βρέθηκε στο πλευρό της συζύγου του, προέδρου και ιδρύτριας τους Συλλόγου Μαριάννας Βαρδινογιάννη, ο κ.Βαρδής Βαρδινογιάννης.
![Ο Βαρδής Βαρδινογιάννης](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/vardis-vardinogiannis_iefimerida.jpg?itok=genu2zXb)
Στη λαμπερή εκδήλωση για τα 30 χρόνια προσφοράς του συλλόγου βρέθηκε και η Ολγα Κεφαλογιάννη, η οποία εντυπωσίασε για μια ακόμη φορά με την κομψή της παρουσία.
![Η Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη με τον Ολγα Κεφαλογιάννη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/marianna-bardinogianni-kefalogianni_iefimerida_0.jpg?itok=D84O4gFA)
Στο πλευρό της Μαριάννας Βαρδινογιάννη βρέθηκαν φυσικά και η κόρη της Χριστιάννα με την εγγονή της Μαριάννα Γουλανδρή. Οι δύο κυρίες φωτογραφήθηκαν παρέα με τον Νικόλαο Γλίξμπουργκ και την μητέρα του Αννα Μαρία.
![Η Μαριάννα Γουλανδρή με τον Νικόλαο Γλίξμπουργκ και τη Χριστιάννα Βαρδινογιάννη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/nikolaos-glixmpourg_iefimerida.jpg?itok=3Xpn13ks)
Ντυμένη στα λευκά, το παρόν στην εκδήλωσε έδωσε και η Δήμητρα Λιάνη Παπανδρέου.
![Η Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη με την Δήμητρα Λιάνη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/bardinogianni-dimitra-liani-papandreou_iefimerida.jpg?itok=UxhNaVZk)
Στην εκδήλωση έδωσε το παρόν και η πάντα απαστράπτουσα Ελένη Μενεγάκη, την οποία συνόδευε ο αδελφός της.
![Η Ελένη Μενεγάκη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/eleni-menegaki-leuko-forema_iefimerida.jpg?itok=w-ZaOdj8)
Εκεί και ο επί χρόνια υποστηρικτής του έργου της Ελπίδας Σάκης Ρουβάς, ο οποίος τραγούδησε στη μεγάλη βραδιά.
![Ο Σάκης Ρουβάς σε γιγαντοοθόνη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/sakis-roubas-elpida_iefimerida.jpg?itok=ihS2ShD_)
Στο δείπνο της Ελπίδας, παρούσα και η Μαρέβα Μητσοτάκη.
![Η Μαρέβα Μητσοτάκη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mareba-mitsotaki-elpida_iefimerida.jpg?itok=0fOhItQm)
Εκτός από τον Σάκη Ρουβά, για την Ελπίδα, τραγούδησε και ο Μιχάλης Χατζηγιάννης μαζί με χορωδία. Ο τραγουδιστής έφθασε στην εκδήλωση συνοδευόμενος από την σύντροφό του Ζέτα Μακρυπούλια.
![Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης μαζί με τη χορωδία](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/xatzigiannis-tragoudi-elpida_iefimerida.jpg?itok=ado8k44T)
Το «παρόν» στην εκδήλωση έδωσαν και η -στιλάτη- Τατιάνα Στεφανίδου με τον Νίκο Ευαγγελάτο,
![Η Τατιάνα Στεφανίδου με τον Νίκο Ευαγγελάτο](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/stefanidou-eyaggelatos_iefimerida.jpg?itok=uMN2BQ7U)
Αρωμα... ποδοσφαιρικό στην εκδήλωση με την παρουσία του Γιώργου Καραγκούνη.
![Ο Γιώργος Καραγκούνης](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/giorgos-karagounis_iefimerida.jpg?itok=J6NWED5s)
Στην εκδήλωση για τα 30 χρόνια προσφοράς της Ελπίδας και η Δέσποινα Μοιραράκη με τον σύζυγό της Γιάννη Κοντούλη.
![Η Δέσποινα Μοιραράκη με τον σύζυγό της Γιάννη Κοντούλη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/despoina-moiraraki-suzugos_iefimerida.jpg?itok=Hqr8yPOF)
Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη με τα αποθεραπευμένα παιδιά της ΕΛΠΙΔΑΣ.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1568_iefimerida_0.jpg?itok=Y3UkpG7t)
Η Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη κατά τη διάρκεια της ομιλίας της
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1583_iefimerida.jpg?itok=yQ_jn7kx)
Irina Bokova
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1984_iefimerida.jpg?itok=jcQe1GpG)
Αλέκος Φλαμπουράρης
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1894_iefimerida.jpg?itok=_kOl2DrF)
Φώφη Γεννηματά
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0951_iefimerida.jpg?itok=tB88gJmP)
Αρχιεπίσκοπος Θεσπιών Συμεών
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0882_iefimerida.jpg?itok=VAcU3qFe)
Λιάνα Κανέλλη
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0985_iefimerida.jpg?itok=qtI-W_43)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1240-_iefimerida.jpg?itok=Zg16TG-m)
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης δεν μπόρεσε να παραβρεθεί στην εκδήλωση, ωστόσο μεταδόθηκε βιντεοσκοπημένο μήνυμά του.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0945_iefimerida.jpg?itok=R_Th9F_l)
Προκόπης Παυλόπουλος
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1698_iefimerida.jpg?itok=F1yq-Vrs)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1428_iefimerida.jpg?itok=bGuisftw)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1471_iefimerida.jpg?itok=eN_di8i7)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1234-_iefimerida.jpg?itok=Z-qWzr6V)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_2712_iefimerida.jpg?itok=FWJAgGWf)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1273_iefimerida.jpg?itok=Etoe3OwR)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0347_iefimerida.jpg?itok=DzQxLFTi)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_3003_iefimerida.jpg?itok=G2eR4RXi)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_2949_iefimerida.jpg?itok=IvNQkkY_)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_4101_iefimerida_0.jpg?itok=_OxNe5FD)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_3034_iefimerida_0.jpg?itok=9eDPYT5l)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_2868_iefimerida_0.jpg?itok=8WskW9bw)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_2643_iefimerida_0.jpg?itok=YbtmFFvr)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_3456_iefimerida.jpg?itok=dZIaDnSB)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_1333_iefimerida_0.jpg?itok=buf04FgW)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0414_iefimerida_0.jpg?itok=LJ25QBEe)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0282__iefimerida_0.jpg?itok=YM8wXtOb)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0699__iefimerida_0.jpg?itok=_X-c_LBD)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0308_iefimerida_0.jpg?itok=Jra-3C92)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/PAN_0138_iefimerida_0.jpg?itok=oKcVSMIr)