Οι αυτοδιοικητικές εκλογές 2019 μονοπώλησαν το ενδιαφέρον του Twitter, το βράδυ της Κυριακής, με τον κόσμο των social media να έχει άκρως σαρκαστική διάθεση.
Η συντριβή του ΣΥΡΙΖΑ στις αυτοδιοικητικές εκλογές 2019 απασχόλησε ιδιαίτερα το Twitter, το οποίο δεν σταμάτησε να τρολάρει την κυβέρνηση, η οποία είδε τη ΝΔ να κερδίζει δήμους και περιφέρειες. Πολλοί ψάχνουν να βρουν το ροζ του ΣΥΡΙΖΑ στον χάρτη της Ελλάδας, ενώ άλλοι θυμούνται τις σκαφάτες διακοπές του Αλέξη Τσίπρα.
- Μπομπ, μην το ψάχνεις, δεν υπάρχει.
![Ο ζωγράφος Μπομπ ζωγραφίζει τον χάρτη της Ελλάδας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mpomp-xartis-ellada_iefimerida.jpg?itok=jAB-hyAV)
- Το βλεπες. Το παιξες?
- Σαρωτική η «επιτυχία» του αριστερού ηθικού #ΣΥΡΙΖΑ. Ούτε έναν δήμο ούτε μια περιφέρεια τέλος πάντων. Και 9.3% πίσω στις ευρωεκλογές! Αμ την «αύξηση» των ποσοστών του Νάσου και της #Δουρου που την πας. Μια χαρά δηλαδή. Όπως θα έλεγε και η Τασία δεν το λές και ήττα!#Εκλογες_2019
- Να δείτε που ο Τσίπρας θα αναβάλει τις εκλογές του Ιουλίου λόγω αποχής. Και τέλος πάντων αν δεν τον δω να τις προκηρύσσει δεν θα το πιστέψω.
![Λευκό χαρτί που γράφει: Κότερο, χαβιάρι και Βελουχιώτη Αρη. Ουστ](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/leuko-sinthima_iefimerida.jpg?itok=ZPxtwEZ_)
- .."για δες καιρό που διάλεξε
η κάλπη να σε πάρει
τώρα που έχει κότερα
και μπόλικο χαβιάρι."
![Ο Αλέξης Τσίπρας με απορημένο ύφος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/tsipras-meme_iefimerida.jpg?itok=kht5sJD2)
- Από Ρένα Δούρου 1000 φορές Πατούλη (λαϊκή ρήση)
- Στην Κουμουνδούρου χαίρονται που Δούρου κ Ηλιόπουλος «αύξησαν τα ποσοστά τους» παρότι η αύξηση των ποσοστών είναι δεδομένη για όλους όσους συμμετέχουν στον 2o γύρο. Αν ήταν άλλοι, θα μιλούσα για θράσος αλλά εδώ δεν μπορώ να αποκλείσω την αγνή και ανόθευτη ηλιθιότητα
![Η Ρένα Δούρου με τον Αλέξη Τσίπρα](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/dourou-tsipras_iefimerida.jpg?itok=GXK09YGY)
- Το κρυφό σύνθημα του #ΣΥΡΙΖΑ μέχρι τις εκλογές: Να ξαναβρούμε τι λέγαμε σαν αντιπολίτευση.
- Αλέξη πες αλεύρι… Τριτώνει όπου να ναι!!
- Η περιφέρεια Αττικής σε 6 μήνες από σήμερα…
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/xrisi-politeia_iefimerida.jpg?itok=2bzxlUAu)
- Τώρα με τον Πατούλη θα τρώμε με χρυσά κουτάλια .
![Χρυσός καναπές σε στάση λεωφορείου](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/stasi-leoforeiou-patoyli_iefimerida.jpg?itok=r7YFz88J)
Και κάποιοι σκέφτονται ακόμη το ΠΑΣΟΚ
- Είναι η Κρήτη το νέο Γαλατικό χωριό; ερώτημα.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/xartis-ellada-pasok_iefimerida.jpg?itok=wcPZbuFT)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο