Με 300 ίππους ισχύος, τετρακίνηση και μέση κατανάλωση μόνο από 1,5 λτ./100 χλμ., το DS 7 Crossback E-Tense 4X4 είναι ένα premium plug-in υβριδικό που δεν… κωλώνει πουθενά.
Η παρουσία της έκδοσης E-Tense 4X4 στη γκάμα του DS 7 Crossback, δεν εξασφαλίζει μόνο ένα πλεονέκτημα οικονομίας κίνησης και «οικολογίας» που έτσι κι αλλιώς προσφέρουν τα plug-in υβριδικά αυτοκίνητα, αλλά επιπλέον, τονίζει περισσότερο ίσως από οποιαδήποτε άλλη έκδοση και τον ελεύθερο χρόνου χαρακτήρα του μοντέλου της DS.
Στην εν λόγω επιλογή το DS 7 Crossback χρησιμοποιεί για την κίνησή του έναν 1.600άρη turbo κινητήρα βενζίνης με 200 ίππους, καθώς και 2 ηλεκτροκινητήρες 109 ίππων τοποθετημένους στον εμπρός και πίσω άξονα. Η συνδυαστική ισχύς είναι 300 Nm, όμως ακόμη πιο εντυπωσιακή είναι η συνδυαστική ροπή των 520 Nm.
![DS 7 Crossback E-Tense](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-05/DS-7-Crossback-E-Tense-4X4b.jpg?itok=u0MP7qoR)
Όλη αυτή η ροπή μπορεί να μοιραστεί και στους τέσσερις τροχούς μέσω του συστήματος κίνησης του αυτοκινήτου, η λειτουργία του οποίου εξαρτάται και από το οδηγικό mode που θα επιλεγεί. Ειδικότερα, το DS 7 Crossback E-Tense 4X4 προσφέρει 5 διαφορετικά διαθέσιμα set-up, το «Sport» που παρέχει ατόφια όλη την ισχύ και δύναμη των 300 ίππων, το «Comfort» που ενδείκνυται για την καθημερινή οδήγηση, καθώς και το «E-Tense 4Χ4» που φροντίζει ώστε να προσφέρεται η απόλυτη δυνατή πρόσφυση σε δρόμους με λάσπη, χώμα και χιόνι.
Διαθέσιμο είναι επίσης το πρόγραμμα για αμιγώς ηλεκτρική κίνηση, με βάση το οποίο το DS 7 Crossback E-Tense μπορεί να κινηθεί μόνο με ηλεκτρισμό για αποστάσεις έως και 58 χλμ., εξασφαλίζοντας έτσι μηδενικούς ρύπους και κατανάλωση βενζίνης. Τέλος, η επιλογή Hybrid φροντίζει ώστε το σύστημα κίνησης να εναλλάσσει τη λειτουργία του ανάμεσα στην ηλεκτρική λειτουργία και την κίνηση με το μοτέρ βενζίνης (αλλά και συνδυαστικά), ανάλογα με τις συνθήκες.
![DS 7 Crossback E-Tense](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-05/DS-7-Crossback-E-Tense-4X4.jpg?itok=y9LipYVg)
Το DS 7 Crossback E-Tense μπορεί να φορτίσει τη μπαταρία του μέσω απλής πρίζας ή Wallbox. Οι χρόνοι πλήρους φόρτισης εξαρτώνται από την πηγή και μπορούν να μειωθούν στη 1 ώρα και 45 λεπτά όταν για παράδειγμα φορτίζει από Wallbox 11 kW.
Η μέση κατανάλωση είναι μόνο από 1,5 λτ./100 χλμ, ενώ πολύ σημαντικό στοιχείο του DS 7 Crossback E-Tense 4X4 αποτελεί και το γεγονός ότι οι εκπομπές CO2 είναι μόνο από 31 γρ./χλμ. κάτι που του εξασφαλίζει μηδενικά τέλη κυκλοφορίας . Επιπλέον αυτών, το κορυφαίο μοντέλο της DS απαλλάσσεται σε όλες τις εξοπλιστικές εκδόσεις του από τον εταιρικό φόρο χρήσης.
![DS 7 Crossback E-Tense](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-05/DS-7-Crossback-E-Tense-4X4d1.jpg?itok=kXhD7y_I)