Τριάντα χρόνια έχουν περάσει από τότε που το Citroen ZX έκανε την εμφάνιση του βάζοντας δυνατά τους Γάλλους στην μικρομεσαία κατηγορία ξανά. Ας το θυμηθούμε.
Με τον κωδική ονομασία "N2" η εξέλιξη για το επόμενο μικρομεσαίο μοντέλο στις τάξεις της Group PSA ξεκίνησε στα μέσα της 10ετίας 80', με στόχο να γεφυρώσει το χάσμα από πλευράς επιλογής που υπήρχε μεταξύ των AX και BX. Ένα χάσμα που είχε αφήσει πίσω της η διακοπή της παραγωγής της άκρως επιτυχημένης GSA, το 1986. Tη σχεδίαση του Citroen ZX επιμελήθηκε αρχικά ο οίκος Bertone, με το σχεδιαστικό κέντρο της Citroen να βάζει αργότερα τις τελικές πινελιές.
Διαβάστε περισσότερα στο www.carandmotor.gr
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο