Πρώτος τερμάτισε ο «γηραιότερος» αθλητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Λονδίνο, Γιόαν Ντινίζ στα 50 χιλιόμετρα βάδην, αποδεικνύοντας για ακόμη μία φορά πως είναι ο «βασιλιάς» του βάδην.
Ο Γιόαν Ντινίζ, ο οποίος σε λίγες μέρες κλείνει τα 40 κατάφερε να τερματίσει πρώτος, ενώ ο ίδιος είχε γίνει γνωστός για τον άθλο του στους Ολυμπιακούς του Ρίο, όταν ο ίδιος είχε καταφέρει να τερματίσει με λερωμένη στολή λόγω στομαχικών διαταραχών.
Μάλιστα, ο ίδιος έγινε «μύθος» μετά τα 35, αρχικά με το Παγκόσμιο Ρεκόρ (3:32:33) που κατέρριψε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης και στη συνέχεια στο Λονδίνο και τώρα με το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
![Γιοάν Ντινίζ: Παγκόσμιος πρωταθλητής στίβου ετών... 39- O αθλητής που έγινε θρύλος μετά τα 35 | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/denix2.jpeg?itok=Anhu4Ddn)
«Χθες βράδυ δεν είδα ούτε λεπτό από τους αγώνες γιατί δεν ήθελα να ενθουσιαστώ και πολύ. Πήγα στο κρεβάτι από τις 9 γιατί σήμερα ήταν η μέρα μου. Είναι ένα υπέροχο κυριακάτικο απόγευμα! Ακόμα μου λείπει ένας τίτλος κι αυτός είναι ο Ολυμπιακός τίτλος. Θα ήταν πολύ όμορφο να σταματήσω μετά το Τόκιο» είπε ο Ντινίζ μετά τον αγώνα του.