Καράτε: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μαστρογιάνης στην Κροατία - iefimerida.gr

Καράτε: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μαστρογιάνης στην Κροατία

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μαστρογιάνης

Ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάνης αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία -84 κιλών Kumite στο Eυρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε ανδρών-γυναικών στο Ζαντάρ, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο Έλληνας αθλητής επικράτησε του Ολλανδού, Μπράιαν Τίμερμαν με 7-2 στον τελικό και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, σημειώνοντας μια μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό καράτε.

Για να φτάσει στον τελικό πέρασε από τα ημιτελικά, αντιμέτωπος με τον Κροάτη, Ιβάν Κβέζιτς, παγκόσμιος πρωταθλητής και κάτοχος πέντε ευρωπαϊκών μεταλλίων και πήρε τη νίκη με σενσού, καθώς είχε κερδίσει πόντο πρώτος.

Στα μετάλλια μπήκε και η Μαρία Στόλη η οποία κατέκτησε το χάλκινο στα -55κ. μετά από απίστευτη ανατροπή απέναντι στην Ουκρανή Ολυμπιονίκη, Ανζχέλικα Τερλιούγκα.