Λαμία-Άρης 2-4: Νίκη με ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς - iefimerida.gr

Λαμία-Άρης 2-4: Νίκη με ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς

Λαμία-Άρης
Λαμία-Άρης / Φωτογραφία: Eurokinissi

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώτο σκόρερ της Super League, Λορέν Μορόν, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, ο Άρης ανέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο το σε βάρος του 2-0 κόντρα στη Λαμία κι έφυγε με το διπλό απ’ το «Αθανάσιος Διάκος», επικρατώντας με 4-2 στον πρώτο αγώνα της 9ης αγωνιστικής των play off, σημειώνοντας την 4η νίκη του στον μίνι-μαραθώνιο.

Οι «κυανόλευκοι» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Τζανετόπουλο (35’) και Μάλτσι (44’), όμως ο Άρης «γύρισε» το σκορ στο δεύτερο 45λεπτο με τους Μορόν (46’, 76’), Φατόρε (78’) και Φετφατζίδη (89’).

Η Λαμία είχε πολύ πιο πειστική εικόνα στο πρώτο μέρος κι έχασε στο πρώτο 20λεπτο τρεις μεγάλες ευκαιρίες με τους Ρουμπέν Μαρτίνεθ (12’), και Τσιλούλη (16’ δοκάρι και 20’). Στο 35’ ο Τζανετόπουλος με ωραίο γυριστό από κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα έκανε το 1-0, ενώ στο 43’ μετά από εξαιρετική συνεργασία των Τσιλούλη και Μάλτσι, ο τελευταίος έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ (τέρμα που επικυρώθηκε και με έλεγχο του VAR).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν κυριαρχικός. Ο Μορόν με καταπληκτικό σουτ μείωσε με το… καλησπέρα (46’), ενώ στο 54’ ο Ισπανός είχε πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 76’ ο Μορόν έπειτα από ασίστ του Φατόρε έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 78’ ο Φατόρε με γυριστή κεφαλιά από σέντρα-σουτ του Μοντόγια έδωσε το προβάδισμα στον Άρη. Την τελική «πινελιά» στη νίκη των «κιτρινόμαυρων» έβαλε στο 89’ με ωραία κίνηση και πλασέ ο Φετφατζίδης.

Λαμία-Άρης 2-4

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (90' Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Νούνιες (65’ Νούνιες), Τσιλούλης (65’ Λέικ), Σλίβκα (77’ Τόσιτς), Μαρτίνεθ (65’ Κοντονίκος), Μάλτσι.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Φαμπιάνο, Ρόουζ, Φεράρι (46’ Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (46’ Σαβέριο), Μανού Γκαρθία (69’ Φετφατζίδης), Ζαμόρα (84’ Πάρδο), Μορόν (80’ Ανσαριφάρντ).